Parodontológia

50 éves kor felett a fogelvesztés leggyakoribb oka a fogágygyulladás.

Fogágygyulladás

A betegség a fogat körülvevő szövetekre (csont, kötőszövetes rostok, íny, gyökércement) lokalizálódó baktériumok által kiváltott gyulladásos reakció. A folyamatot kiváltó tényezők között elsőként említendő a fogkő és az el nem távolított lepedék, melyekben elszaporodnak a fogágygyulladásra hajlamosító baktériumok. Ezek eltávolítására (depurálás, polírozás) van szükség minimum 6 havonta. Továbbá vannak olyan rizikó– és magatartási tényezők, melyek az elkezdődött folyamatot felerősítik. Ilyenek a dohányzás, genetikai tényezők, a cukorbetegség, a csontritkulás, a rossz szájhigiéne és szájban lévő rossz tömések illetve hidak, melyek nehezítik a korrekt fogmosást. Ekkor a szájhigiénés kezelések 6 hónapnál gyakrabban, akár 3 havonta szükségesek.

A betegség során a fog gyökere és az íny között kialakul egy tasak, mely idővel telítődik íny alatti fogkővel és gyulladásos sarjszövettel. A folyamat végeredményeképpen pusztul a fogat körülvevő csont- és kötőszövetes állomány, míg a tasak egyre mélyül. Ebben az előrehaladott állapotban a tasakok kürettálása szükséges, mely során a tasak mélyén lévő fogkövet távolíthatjuk el késleltetve a folyamat tovább haladását.

Ha a csontpusztulás meghalad egy mértéket, akkor a fogak mozgathatóvá válnak, vagy esetleg elvándorolnak. Ennek megakadályozására a fogakat sínezhetjük a fogközökbe helyezett tömőanyaggal. Mivel a betegség általában fájdalommentes, ezért a beteg figyelmét maximum az ínyvérzés, a kilazult fog, a kellemetlen szájszag vagy esetleg a fogorvosi (fogágy) vizsgálat hívják fel a problémára.

Ennek köszönhetően még idős korunkra sem kell lemondani eredeti fogaink megtartásáról!

 

További információt talál árainkrólelérhetőségeinkről a linkre kattintva!

Comments are closed